Świadomy rodzic – szczęśliwe dziecko

Projekt socjalny „Świadomy rodzic – szczęśliwe dziecko”

Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Ropczycach od marca 2017 r. do czerwca 2017 r. realizował projekt socjalny pt. „Świadomy rodzic – szczęśliwe dziecko”. Projekt socjalny stanowi innowacyjną metodę pracy z osobami i rodzinami. Celem ww. projektu było wzmocnienie kompetencji opiekuńczo – wychowawczych rodziców.

Odbiorcami przedsięwzięcia były rodziny mieszkające w Gminie Ropczyce. Do projektu zaproszono dziesięć mam wraz z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Podejmowane działania służyły przede wszystkim wzmacnianiu więzi rodzinnych, wzmacnianiu funkcji rodziny, wskazywaniu sposobów radzenia sobie z trudnościami.

W ramach działań projektowych odbyły się warsztaty kompetencji rodzicielskich, które dla uczestników poprowadziły Pani Wiesława Jarosz – psycholog oraz Pani Małgorzata Sąsiadek – pedagog. Wykłady dostarczyły rodzicom wiedzy z zakresu budowania właściwych relacji z dziećmi, wyznaczania granic, motywowania dzieci, zagrożeń jakie niesie nieodpowiednie korzystanie z internetu. Kontynuacją warsztatów była możliwość skorzystania przez kilka mam uczestniczących w projekcie z indywidualnych konsultacji w formie poradnictwa wychowawczego. Poradnictwo przeprowadził specjalista ds. rodziny.

W ramach działań projektowych swoje wykłady wygłosili również bankowiec oraz dietetyk. Pan Michał Daraż omówił z uczestniczkami problematykę parabanków a przede wszystkim ryzyka jakie niesie ze sobą zaciąganie zobowiązań w tego typu instytucjach. Natomiast Pani Karolina Drobot – dietetyczka wprowadziła uczestników w tematykę zdrowego żywienia. Ponadto Panie uczestniczące w spotkaniu miały okazję zważyć się, zbadać poziom wody oraz tłuszczu w organizmie. Spotkanie z dietetykiem stanowiło również przyczynek do kolejnych zajęć, a mianowicie warsztatów zdrowego żywienia pn. „Zdrowie na talerzu”, które przeprowadziła Pani Dorota Dudzińska przy udziale uczniów Zespołu Szkół Agrotechnicznych w Ropczycach. Warsztaty miały celu promowanie zdrowych nawyków żywieniowych poprzez przygotowywanie potraw z naturalnych i nieprzetworzonych składników. Ponadto w ramach projektu najmłodsi uczestnicy projektu, ale również ich opiekunowie, mogli pod okiem profesjonalisty – ratownika medycznego Pana Piotra Połeć zapoznać się z technikami udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. W ramach warsztatów pn. „Na ratunek” ratownik przypomniał uczestnikom numery alarmowe, udzielił instruktażu jak wzywać pomoc, przestrzegł dzieci przed nieuzasadnionym wzywaniem karetki ratunkowej, np. dla zabawy.

Z uczestnikami projektu spotkał się również stomatolg, który przedstawił zasady prawidłowej higieny jamy ustnej, a także pielęgniarka środowiskowa, która przybliżyła temat higieny i zdrowego stylu życia oraz ważności podejmowania działań profilaktycznych.

W projekt zaangażowali się również funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Ropczycach – st. sierż. sztab. Piotr Krysa oraz st. asp. Anna Malinowska. Funkcjonariusze omówili kwestie dotyczące zasad bezpieczeństwa w drodze do szkoły i domu, zasad zachowania podczas przechodzenia przez jezdnię, zasad zachowania się w kontaktach z obcymi ludźmi. Dodatkowo policjanci poruszyli również istotną kwestię konsekwencji spożywania alkoholu przez osoby sprawujące bezpośrednią opiekę nad dziećmi oraz kierujące pojazdami. Dla lepszego zrozumienia tego zagadnienia mamy mogły przejść się w alkogoglach i narkogoglach czyli urządzeniach, które symulują skutki użycia alkoholu lub środków odurzających. Dla dzieci dużo radości sprawiło pobieranie odcisków palców przez funkcjonariuszy. Podczas zajęć dedykowanych rodzicom dzieci miały zapewnioną opiekę animatora czasu wolnego oraz wolontariuszy. Uczestniczyły w zabawach rozwijających kreatywność, pobudzających wyobraźnię poprzez użycie chusty animacyjnej, malowanie twarzy, integracyjne zabawy ruchowe, gry planszowe, bańki mydlane, tworzenie balonowych kreacji.

Jedną z ciekawszych atrakcji z jakich mogli skorzystać uczestnicy projektu był wyjazd do kina na seans rodzinny oraz do Sali Zabaw „Myszkolandia” i Restauracji „Rodzinka”
w Sędziszowie Młp. Wyjazd nie byłby możliwy gdyby nie wsparcie sponsorów, tj. Zakładów Magnezytowych w Ropczycach oraz Firmy Przewozowej GRAND Grzegorz Draus. Ponadto dzięki życzliwości Dyrekcji Zespołu Szkół nr 1 uczestnicy projektu mieli okazję uczestniczyć w pikniku szkolnym „W zdrowym ciele – zdrowy duch”.

W projekt zaangażowały się następujące osoby oraz instytucje: p. Wiesława Jarosz, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Ropczycach, Komenda Powiatowa Policji
w Ropczycach, Ks. Proboszcz Stanisław Mazur z Parafii pw. Przemienia Pańskiego w Ropczycach, Firma Animinek w Ropczycach, Zespół Szkół nr 1 w Ropczycach, Zespół Szkół Agrotechnicznych w Ropczycach, Poradnia Dietetyczna „Siła zdrowia” w Ropczycach, p. Piotr Połeć, p. Marii Golenia z Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ropczycach, p. Michał Daraż z PKO Banku Polskiego w Ropczycach, p. Robert Sieroń, Centrum Stomatologiczne KK Jasińscy w Ropczycach, p. Piotr Krawczyk z firmy Colgate, p. Grzegorz Draus z Firmy Przewozowej GRAND w Iwierzycach, p. Dominika Kurzawa z Firmy Śnieżka S.A., p. Leszek Piczak z Zakładów Magnezytowych w Ropczycach, firma Copy Center w Ropczycach, sklep TESCO w Ropczycach, sklep Groszek w Ropczycach, firma Stek – Rol Andrzej Barszcz z Dębicy, GS Samopomoc Chłopska w Ropczycach, firma PHU Rymut w Sędziszowie Młp, Księgarnia Nova w Ropczycach. Podziękowania kierujemy również do wszystkich wolontariuszy oraz sponsorów, którzy pragnęli pozostać anonimowymi.