PROJEKT „PRACA KLUCZEM DO SUKCESU”
Gmina Ropczyce/Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Ropczycach w okresie od 01.06.2017 r. do 31.08.2018 r. realizuje projekt pt. „Praca kluczem do sukcesu” numer umowy RPPK.08.01.00-18-0092/16-00
Projekt „Praca kluczem do sukcesu” współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020, Oś priorytetowa VIII Integracja społeczna, Działanie 8.1 Aktywna integracja osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym – projekty konkursowe
Wartość projektu 365 687,50 PLN, w tym dofinansowanie projektu – 347 372,50 PLN i wkład własny Gminy Ropczyce/Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ropczycach na poziomie 5% – 18 315,00 PLN.
Celem głównym projektu jest podniesienie poziomu aktywności społeczno – zawodowej 20 osób, w tym osób niepełnosprawnych, zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym zamieszkujących w Gminie Ropczyce, w terminie do 31.08.2018 r.
Celem szczegółowym projektu jest aktywna integracja osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym poprzez poprawę ich zdolności do zatrudnienia.
Cele projektu zostaną osiągnięte poprzez zakończenie przez klientów MGOPS zintegrowanego
i zindywidualizowanego programu opartego o ścieżkę reintegracji obejmującą usługi aktywnej integracji o charakterze społecznym i zawodowym zgodnie z podpisanymi kontraktami socjalnymi.
Projekt adresowany jest do 20 osób mieszkających na terenie gminy Ropczyce będących w wieku aktywności zawodowej, które są osobami zagrożonymi ubóstwem lub wykluczeniem społecznym oraz które są bierne zawodowo (niepracujące)/ubogie pracujące.
W ramach projektu 20 osób uczestniczyło w treningach kompetencji życiowych, które służyć miały podniesieniu motywacji, podniesieniu poczucia własnej wartości oraz nabyciu umiejętności rozwiązywania trudnych sytuacji życiowych. Również 20 uczestników skorzystało z indywidualnego doradztwa zawodowego w wymiarze 4 godziny na osobę mającego na celu określenie predyspozycji zawodowych oraz nabycie umiejętności poszukiwania pracy.
Dla osób, które w późniejszym terminie rozpoczęły udział w projekcie zorganizowano indywidualne doradztwo psychologiczne w wymiarze 2 godziny na osobę mające na celu określenie indywidualnej diagnozy potrzeb.
Na rzecz wszystkich uczestników projektu dwóch pracowników socjalnych świadczy pracę socjalną.
Zgodnie z założeniami projektu wszyscy uczestnicy mieli możliwość zdobycia kwalifikacji zawodowych poprzez udział w kwalifikacyjnych kursach zawodowych. 3 osoby ukończyło kurs pn. „Operator wózka jezdniowego – widłowego z wymianą butli gazowej i programem magazynowania” w wymiarze 87 godz. dydaktycznych. Dla 7 osób zorganizowano kurs pt. „Portier – dozorca z modułem eksploatacji urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych do 1 kV w wymiarze 65 godz. dydaktycznych.
5 osób ukończyło kurs pt. „Pracownik gospodarczy – konserwator z modułem eksploatacji urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych do 1 kV dla w wymiarze 65 godz. dydaktycznych.
5 osób ukończyło kurs pt. „Sprzedawca z obsługą kasy fiskalnej, terminala płatniczego i gospodarką magazynową z modułem eksploatacji urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych do 1 kV w wymiarze 105 godz. dydaktycznych. Dla osób kończących kursy zorganizowano egzaminy przed komisjami państwowymi. Na podstawie egzaminów 18 uczestników zdobyło kwalifikacje zawodowe potwierdzone świadectwami wydanymi przez uprawnione instytucje państwowe, tj. Urząd Dozoru Technicznego w zakresie obsługi wózka widłowego i Komisję Kwalifikacyjną SEP Oddział Zamość w zakresie uprawnień energetycznych.
Uczestnicy projektu biorący udział w kursach zawodowych otrzymywali stypendia szkoleniowe. Ponadto dla osób, których miejsce zamieszkania było inne niż miejsce odbywania zajęć zapewniano zwrot kosztów dojazdu.
Do tej pory wsparciem projektowym objęto 23 osoby, w tym 21 osób niepełnosprawnych (3 osoby z powodu trudnej sytuacji zdrowotnej przewało uczestnictwo w projekcie).
Dla 15 osób zorganizowano staże na okres 6 miesięcy. Miejsca pracy gdzie podopieczni MGOPS zdobywają doświadczenie zawodowe skorelowano z posiadanymi przez nich kwalifikacjami. ale również potrzebami lokalnego rynku pracy. W związku z tym nawiązano współpracę z następującymi firmami: PHU Garda Sp. z o. o. z Rzeszowa, TOMMAX Spółka z o.o . w Dębicy, PHU ANMAR w Ropczycach, Przychodnia Weterynaryjna Mustang w Ropczycach, Firma Handlowa SMYK z Niedźwiady. Osoby odbywające staż mają prawo do stypendium stażowego w kwocie 1850,00 zł brutto. Uczestnictwo w stażu zawodowym daje również uczestnikom duże szanse na późniejsze stałe zatrudnienie, zwłaszcza że projekt zakłada osiągnięcie wskaźnika efektywności zatrudnieniowej na poziomie 22% co oznacza że co najmniej 5 osób musi podjąć pracę po zakończeniu projektu.